Białystok rewolucjonizuje komunikację miejską

Białystok rewolucjonizuje komunikację miejskąW związku z tym każdy, kto na co dzień w Białymstoku porusza się środkami komunikacji miejskiej będzie mógł skorzystać z elektronicznego biletu na przejazd. Wydawany on będzie imiennie w formie plastikowej karty, która będzie zastępowała bilety okresowe i jednorazowe.

Miasto przewiduje, że takie rozwiązanie zacznie funkcjonować już za ok. 3 miesiące, najwcześniej od nowego roku. Dlatego już rozpoczęto informowanie o nowej możliwości pasażerów. Ci mogą już pobrać odpowiednie wnioski i zgłosić chęć posługiwania się Białostocką Kartą Miejską.

Miasto liczy,  że nowe e-bilety zdobędą uznanie pasażerów. Wystarczy, że podróżujący zbliży kartę do czytnika w autobusie i w ten sposób skasuje lub kupi bilet. E-karta będzie mogła być stosowana na dwa sposoby. Po pierwsze będzie zapisem dowolnego rodzaju biletu, a po drugie jej właściciel będzie mógł „doładować ją” odpowiednią kwotą, którą w przyszłości wykorzysta na zakup biletów.

W całym mieście mają stanąć juz niedługo automaty, dzięki którym pasażerowie o każdej porze będą mogli uzupełnić swoje elektroniczne karty. Przedsiębiorstwo komunikacyjne chce także wprowadzić internetową sprzedaż biletów, jednak nie zdąży zrobić tego w przeciągu kilku miesięcy.

Plany unowoczesnienia komunikacji miejskiej są jeszcze szersze. Oprócz nowego systemu elektronicznych biletów, Białystok śladem Warszawy, chce umieścić na przystankach autobusowych tablice, które dzieki GPS będą informowały pasażerów, kiedy rzeczywiście przyjedzie autobus. Poza tym wiaty przystankowe będą odnawiane.