Gmina Supraśl stawia na kulturę

Gmina Supraśl stawia na kulturęDzięki staraniom gminy Supraśl (powiat białostocki), na jej terenie powstanie sześć minidomów kultury, które będą nosić nazwę Gminnych Pracowni Artystycznych. To wynik zatwierdzenia przez Ministra Kultury supraskiego projektu pt. Gmina Supraśl: mała ojczyzna – wielki świat. Projekt wygrał konkurs na Koncepcję Centrum Kultury Lokalnej Województwa Podlaskiego Narodowego Centrum Kultury.

Dzięki temu do 2012 roku puste świetlice i stare, zniszczone szkoły z Henrykowa, Ciasnych, Ogrodniczkek, Sowlan, Karakul i Sobolewa zostaną przebudowane w nowoczesne centra kultury z profesjonalnym wyposażeniem. Gmina na ten cel otrzyma aż 3 mln zł – po milionie na każdy rok. Fundusze mają wystarczyć na remonty, zatrudnienie pedagogów i animatorów kultury, nowoczesny sprzęt i prowadzenie zajęć kulturalnych.

A tych ma być niemało. Kólka filmowe, teatralne, warsztaty plastyczne i kursy komputerowe w dobrze wyposażonych pracowniach informatycznych. To podstawa. Domy kultury będą rozbudzały także miłość najmłodszych do sportu. Pomogą w tym specjalnie przystosowane sale oraz bezpieczna przestrzeń wokół budynków. W Pracowniach Artystycznych wydzielone też będą aneksy kuchenne i toalety o wysokim standardzie.

Projekt ma na celu szeroką edukację kulturalną dzieci i młodzieży. Ma poszerzać ich umiejętności i rozbudzać zainteresowania. Ma stworzyć bezpieczne i wartościowe miejsca spotkań w małych miejscowościach. Dotychczas centrum kultury znajdowało się wyłącznie w Supraślu, a to wielu uniemożliwiało uczestniczenie w zajęciach. Teraz mna się to zmienić. Jeśli supraski projekt się sprawdzi, Gminne Pracownie Artystyczne będą tworzone w całej Polsce.