Łomżyński Park Krajobrazowy

Łomżyński Park KrajobrazowyŁomżyński Park Krajobrazowy utworzono w 1994 roku. Pod ochroną znalazły się dolina Narwi na odcinku Piątnica-Bronowo wraz ze strefą krawędziową. Na terenie tym powstały dwa rezerwaty: „Kalinowo” oraz „Wielki Dział”. Celem utworzenia parku było zachowanie nienaruszonego dziedzictwa natury, którego coraz mniej w dzisiejszym świecie.

Kraina Narwi kusi turystów bogatą fauną i florą. Na terenie parku możemy odnaleźć ponad 750 gatunków roślin naczyniowych, z czego aż 32 jest objęte całkowitą ochroną, 9 częściowo, a 94 uznano za okazy rzadkie. Tak bogate nagromadzenie różnorodnej roślinności przyciągnęło do siebie ponad 200 gatunków ptaków, 41 odmian ssaków, 12 rodzajów płazów, 4 gatunki gadów oraz 30 typów ryb i minogów. Wiele z nich znajduje się na liście zagrożonych wyginięciem. Łomżyński Park Krajobrazowy w liczbach przyprawi o zawrót głowy każdego specjalistę jak i laika wielbiącego przyrodę.

Klimat panujący na odcinku Narwi należy do jednego z najbardziej surowych na terenie Polski, co spowodowane jest oddziaływaniem kontynentu oraz Morza Bałtyckiego. Ciekawostką są częste mgły, które występują nawet ponad 50 dni w roku na terenach położonych nad rzeką.

Rzeźba doliny została ukształtowana na skutek topnienia lodowca, co spowodowało wyjątkową i różnorodną budowę obszaru. Podczas wędrówki spotkamy nawet 2 kilometrowy odcinek szerokości rzeki, a gdy wejdziemy na najwyższy punkt wzgórza i skierujemy wzrok ku dołowi, zobaczymy blisko 50-metrową różnicę w wysokości terenu.

Dyrekcja Parku zadbała o osoby chcące poszerzyć własną wiedzę. Edukacja skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży, której oferuje się naukę obserwacji zjawisk przyrodniczych oraz kontakt z zespołem specjalistów przedstawiających historię, kulturę oraz krajobraz okolicznych terenów. Każdego roku siedzibę dyrekcji parku odwiedza aż około 3 tysiące osób. Nie mniejszymi atrakcjami są szlaki turystyczne oraz nieodłączne zabytki, które składają się na urok doliny Narwi. Coraz mniej takich miejsc, dlatego warto tam zawitać, póki mamy taką możliwość…

Kategoria: EKOpodlasie

Zostaw odpowiedź