Medycyna królową nauk na Podlasiu

Tegoroczna rekrutacja na państwowe uczelnie wyższe w województwie podlaskim odbyła się bez niespodzianek. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Politechnika Białostocka i Uniwersytet w Białymstoku przeżyły prawdziwe oblężenie.

Najwięcej kandydatów na Podlasiu chce studiować medycynę. Swoje aplikacje na ten kierunek na Uniwersytecie Medycznym złożyło aż 3900 osób, a miejsc wystarczy zaledwie dla 160 z nich. Bardzo popularny okazał się również kierunek lekarsko-dentystyczny. O jedno miejsce ubiegało się aż 26 maturzystów.

Uniwersytet w Białymstoku również nie może narzekać na brak zainteresowania, nawet na nowych kierunkach. Tak jest m.in. na międzynarodowych stosunkach gospodarczych, które stwarzają 60 miejsc dla studentów, a chętnych zgłosiło się 340. Nie zawiodły również sztandarowe kierunki uniwersytetu: pedagogika i ekonomia, które przyciągnęły po 1000 kandydatów, a także administracja i europeistyka.

Dwa i pół tysiąca wolnych miejsc miała także dla nowych studentów Politechnika Białostocka. Chęć studiowania na tej uczelni wyraziło ponad siedem i pół tysiąca maturzystów. Najpopularniejsze to budownictwo i gospodarka przestrzenna oraz logistyka. Niewypałami okazały się architektura wnętrz w języku angielskim, architektura krajobrazu oraz edukacja techniczno-informatyczna.