Podlasie lasem stoi

Podlasie lasem stoiInternauci z całego kraju zostali poddani badaniu – z czym kojarzy się województwo podlaskie. Zaskoczeń w tej kwestii nie było, może z wyjątkiem jednego.

Okazuje się, że Podlasie kojarzy się głównie z pięknymi warunkami przyrodniczymi. Dla wielu internautów w wieku od 18 do 54 lat znakiem rozpoznawczym Podlasia są piekne lasy Puszczy Białowieskiej – na ten wyróżnik wskazało az 23 proc. badanych. 7 proc. ankietowanych wymieniło także dzika przyrodę i żubry Odpowiedzi pozostałych były również tożsame z piękną przyrodą: krajobrazy, jeziora, Puszcza Białowieska i Białowieski Park Narodowy. Wielu osobom na myśl o Podlasiu  nasunęły się skojarzenia z ekologią, czystym powietrzem.

Jedynie 2 proc. osób, które wzięły udział w sondzie kojarzą województwo podlaskie z wielokulturowością i wieloetnicznością. A przecież przenikanie sie kultur i religii w tym miejscu Polski jest chyba najbardziej widoczne.

Internauci kojarzą też Podlasie z produktami kulinarnymi. Nie chodzi jednak o dania typowe dla regionu, ale o konkretne produkty. Wśród wpisywanych odpowiedzi znalazły się na przykład: pasztet podlaski i ser podlaski. To w porównaniu z innymi odpowiedziami nie dziwi tak bardzo.

Z badania wynika, że część Polaków ma problemy ze zlokalizowaniem województwa podlaskiego. Grupa 2 procent ankietowanych Podlasie kojarzy z górami i góralami, część osób kojarzy Podlasie z Lublinem.

Taka ankieta to cenna informacja dla samorządu województwa. Informacje te można wykorzystać w celu poprawy promocji regionu i rozpowszechniania tego, czym Podlasie stoi -dziewiczymi terenami leśnymi, ochroną przyrody i okazałymi żubrami.