Suwałki na szarym końcu biznesu

Suwałki na szarym końcu biznesuNajwiększe tempo rozwoju biznesu nie zależy wcale od wielkości miast. Na Podlasiu największe tempo pojawiania się nowych firm ma Białystok, a dalej za nim Łomża i Augustów. Suwałki nie mogą pochwalić się zasługami w tej dziedzinie.

Od 2008 roku województwo podlaskie wzbogaciło się o 2,5 tysiąca nowych prywatnych przedsiębiorstw. Suwałki niezbyt przyczyniły się do tego stanu rzeczy. Wystarczy wspomnieć, że w pierwszym półroczu 2010 zarejestrowano w tym mieście zaledwie 13 firm. W porównaniu z innymi ośrodkami to naprawdę mało.

Izby Skarbowe podają, że sam Białystok, od 1 stycznia 2010 do 30 czerwca 2010 do ewidencji działalności gospodarczych wpisał 453 przedsiębiorstwa i zajmuje pod tym względem pierwszą pozycję w województwie. Za nim na drugim miejscu uplasowała się Łomża z wynikiem 201 nowych firm, a podium zamknęło Wysokie Mazowieckie, w którym  przybyło 167 osób fizycznych prowadzących własną działalność gospodarczą. Z niewielką różnicą dalej znajduje się Augustów, w którym pojawiło się 116 nowych przedsiębiostw. Suwałki zostały wyprzedzone nawet przez Grajewo i Hajnówkę.