Szlakiem zabytków architektury religijnej

Zabytki architektury religijnejJeśli podczas swojego wakacyjnego pobytu na Podlasiu nacieszymy się jego walorami naturalnymi pamiętajmy też, że ziemie te ze względu na swoja historię i położenie pełne są zabytków architektury prawosławnej i muzułmańskiej, i żydowskiej. W każdym powiecie województwa podlaskiego znajdziemy kilkadziesiąt świątyń i przyległych im cmentarzy wartych zobaczenia, oczywiście najpopularniejsze są te duże w centrach miast, ale najpiękniejsze są te małe drewniane kościółki w niewielkich osadach.

Wycieczkę można zorganizować sobie tak, by przejechać ją zarówno rowerem jak i samochodem lub autokarem, z grupą zorganizowaną. Najdłuższy szlak rowerowy ma 105 kilometrów i potrzeba przynajmniej dwóch dni na jego przejechanie. Prowadzi od Bielska Podlaskiego do miejscowości Czeremcha.

W Bielsku należy zobaczyć: kapliczkę św. Mikołaja, Cerkwie Archanioła Michała i Najświętszej Marii Panny, późnobarokowy ratusz, cmentarz żydowski i wojenny. Po 20 kilometrach jest Czyżew, a w nim cerkiew Zaśnięcia NMP, dalej po ok. pięciu kilometrach jest wieś Nowoberezowo, a w niej cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego i Przemienienia Pańskiego. W Hajnówce są trzy cerkwie, drewniana zabudowa kilku ulic, poniemieckie baraki z czasów I wojny światowej. We wsi Budy można zwiedzić skansen Sioło Budy. Stąd już około sześciu kilometrów do Białowieży. Ta miejscowość swoją popularność zawdzięcza Parkowi Narodowemu położonemu na terenie gminy, ale w samej wsi też jest, co pooglądać. Po pierwsze cerkiew Mikołaja Cudotwórcy, wieża ciśnień, pamiątkowy obelisk na cześć króla Polski Augusta III Sasa z 1752 roku, stacja kolejowa z początku XX wieku, drewniana zabudowa części osady. Dalej jest wieś Topiło, w której swój przystanek ma kolejka wąskotorowa biegnąca przez Puszczę Białowieską. Stąd do Czeremch już tylko około dwudziestu kilometrów. W tej wsi znajduje się piękna drewniana cerkiew Św. Kosmy i Damiana z 1799 roku i przyległy jej cmentarz i cerkiew Matki Bożej Miłującej.