Białystok nie będzie Europejską Stolicą Kultury

Białystok nie będzie Europejską Stolicą Kultury 2016Po wczorajszej decyzji komisji ESK już wiadomo, że Białystok nie przeszedł do kolejnego etapu starań o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Inne miasta polskie okazałe się lepsze w tym wyścigu.

Do kolejnet tury zakwalifikowały się Warszawa, Lublin, Gdańsk, Katowice i Wrocław. Jedno z tych miast razem z jednym z miast hiszpańskich w 2016 roku będzie Europejską Stolicą Kultury. Taki werdykt wczoraj w Warszawie ogłosił minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski. Był on wynikiem długich negocjacji Komisji Selekcyjnej złożonej z przedstawicieli instytucji europejskich.

Białystok w I turze miał naprawdę dużą konkurencję i zmagał się z zmiastami, które od lat mają opracowywane strategie rozwoju kultury. okazuje się, że był za słabo przygotowany i nie wykorzystał całego swojego potencjału. Nie miał też do dyspozycji tak pokaźnego budżetu jak inne, większe miasta. Miejmy jednak nadzieję, że plany kulturowe Białegostoku w związku z przegraną nie staną w miejscu, a będą systematycznie wdrażane.