TOURpodlasie

Park Zwierzyniec w Białymstoku

Białystok to miasto należące do terenów północno-wchodniej części naszego kraju, zwanych Zielonymi Płucami Polski. Nie dziwi więc, że Białystok jest jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce. Na jego obszarze znajduje się 9 parków oraz 12 skwerów i zieleńców. Tereny te zajmują prawie 105 hektarów, co stanowi aż 30% powierzchni miasta.


Augustów – turystyczna stolica Podlasia

Podlasie to region bogaty w zabytki historyczne i przyrodnicze. Jednym z miast, które oferuje turystom wiele atrakcji jest Augustów. Do 1998 roku miasto wchodziło skład województwa suwalskiego, bardziej kojarzonego z regionem Mazur. Po reformie administracyjnej stało się częścią Podlasia, jako czwarty ośrodek pod względem wielkości.


Podlaski Ogród Ziołowy

Planujesz wypoczynek na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku? Idealnym miejscem będzie nowo otwarty Podlaski Ogród Ziołowy. Nietypowe miejsce, w otoczonej lasem wiosce na Podlasiu, z pewnością spodoba się fanom agroturystki.


Krajobraz Puszczy Knyszyńskiej

Park Krajobrazowy w Puszczy Knyszyńskiej został założony w 1988 roku, a jego powierzchnia to około 1050 kilometrów kwadratowych. Leży na północno-wschodnich terenach Polski, a dokładniej na terenie województwa podlaskiego w dorzeczu rzeki Supraśl.


Zakończyły się Podlaskie Targi Turystyczne

Do tradycji Podlasia należą już Podlaskie Targi Turystyczne, które organizuje Regionalna Organizacja Turystyczna. Tegoroczne odbyły się w dniach 18-20 marca, a ich siedzibą stała się Hala Sportowa Uniwersytetu Białostockiego.


Pałac Branickich w Białymstoku

Pałac Branickich to jedna z atrakcji turystycznych, której nie można przegapić będąc w Białymstoku. Ten wzniesiony w XVII wieku budynek w stylu późnobarokowym nazywany jest „Wersalem Podlasia”.
Jego historia sięga czasów księcia litewskiego Giedyminena, który nadał ziemie białostockie marszałkowi Piotrowi Wiesiołowskiemu, który wybudował zamek renesansowo-gotycki, na podwalinie którego Stefan Mikołaj Branicki rozpoczął budowę obecnego pałacu. Przebudowa trwała od 1691 do 1697 …


Hajnówka

Hajnówka przez swoje umiejscowienie jest poetycko nazywana „bramą Puszczy Białowieskiej”. Polityka leśna, jaka została wprowadzona na tych terenach w XVI wieku doprowadziła do powstawania niewielkich osad, w których mieszkali głównie strażnicy lasów i osoby zajmujące się jego wyrębem.
W XVIII wieku w miejscu dzisiejszego miasta powstała strażnica, której zarządcą został człowiek o imieniu Hajno i stąd nazwa miejscowości. Kolejne lata to …


Augustów

Augustów to przeszło trzydziestotysięczne miasto w województwie podlaskim położone trzydzieści kilometrów na południe od Suwałk. Augustów jest typowym przykładem miasta turystycznego na tych terenach.
Według legendy nazwa miasta pochodzi od imienia króla Zygmunta Augusta, który w tych okolicach spotykał się po raz pierwszy ze swoją ukochaną żoną Barbarą Radziwiłłówną. Augustów dostał prawa miejskie od króla 17 maja 1557 roku. Pierwsze wzmianki …


Rezerwat Kulikówka

Na terenie województwa Podlaskiego znajduje się wiele zabytków związanych z historią Polski, poza tym odnaleźć tu można unikalne gatunki roślin i zwierząt. Nic więc dziwnego, że działa tu wiele parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody.
Jednym z nich jest rezerwat przyrody Kulikówka położony w gminie Dobrzyniewo Duże. Rezerwat istnieje od 1987 roku, jego powierzchnia wynosi niewiele ponad 10 ha. Rezerwat powstał, aby chronić fragment doliny strumienia Kulikówka, …


Zabytki Podlasia – to trzeba zobaczyć

Polska oferuje turystom wiele atrakcji, od historycznych budowli, po niespotykaną nigdzie indziej przyrodę. Regionem bogatym w różnorodne zabytki jest z pewnością województwo podlaskie.
Stolicą tego regionu jest Białystok. Wizytówka tego miasta to przepiękny barkowy pałac Branickich, bardzo często określany mianem podlaskiego Wersalu. Aktualnie pełni funkcję akademii medycznej. Głównym deptakiem Białegostoku jest ulica Lipowa, na której znajduje się wiele zabytkowych budowli, m.in. ratusz, …