Wiadomości z Podlasia

Nowe granty dla firm z Podlasia

Rozpoczyna się czwarta edycja konkursu skierowanego do przedsiębiorców ze wschodniej części Polski, którzy mogą zdobyć dodatkowe środki na realizację planu eksportu swoich produktów na zagraniczne rynki. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowała aż 100 mln zł. Wnioski o dotacje będą przyjmowane tylko przez miesiąc – od 27 lutego do 29 marca.


Zakończyły się Podlaskie Targi Turystyczne

Do tradycji Podlasia należą już Podlaskie Targi Turystyczne, które organizuje Regionalna Organizacja Turystyczna. Tegoroczne odbyły się w dniach 18-20 marca, a ich siedzibą stała się Hala Sportowa Uniwersytetu Białostockiego.


Skandaliczna wycinka w Puszczy Białowieskiej

Rozgorzał konflikt na linii ministertwo środowiska i Greenpeace. Organizacja zarzuca władzom państwowym, że wydane przez nie rozporządzenie skierowane do Lasów Państwowych dotyczące wycinki drzew, będzie miało destrukcyjne skutki dla środowiska naturalnego.


Białystok – najwyższa jakość życia

Nie Warszawa, nie Kraków, nie Wrocław, a właśnie Białystok to miasto, w którym ludziom żyje się najlepiej. Tak wynika z raportu dotyczącego rozwoju największych polskich miast oraz jakości życia ich mieszkańców.
Raport sporządziła firma audytorsko-doradcza PwC (kiedyś PricewaterhouseCoopers), która od lat zajmuje się takimi badaniami. Ostatnie przeprowadziła w 2005 roku. Najnowszy raport dotyczy więc okresu 2006-2010. Ostatnie pięciolecie dla polskich miast …


Batalia o Puszczę Białowieską

Gminy położone na terenie Puszczy Białowieskiej jednoznacznie odrzuciły ministerialny projekt poszerzenia granic Białowieskiego Parku Narodowego. Z ich decyzją nie zgadzają się ekolodzy i miłośnicy przyrody i chcą samorządy ubezwłasnowolnić.
W tym celu powstał obywtelski projekt, który przewiduje pozbawienie samorządów prawa weta przy ustanawianiu obszarów chronionych. Trafił on już na biurko Marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny podpisany przez 220 tys. obywateli.
Posłowie wkrótce będą …


Podlasie lasem stoi

Internauci z całego kraju zostali poddani badaniu – z czym kojarzy się województwo podlaskie. Zaskoczeń w tej kwestii nie było, może z wyjątkiem jednego.
Okazuje się, że Podlasie kojarzy się głównie z pięknymi warunkami przyrodniczymi. Dla wielu internautów w wieku od 18 do 54 lat znakiem rozpoznawczym Podlasia są piekne lasy Puszczy Białowieskiej – na ten wyróżnik wskazało az 23 proc. …


Ministerstwo Środowiska vs. gminy Puszczy Białowieskiej

Wiadomo już, że ministerialny projekt powiększenia terytorium Białowieskiego Parku Narodowego nie ma szans na powodzenie. Gminy Narewka i Hajnówka nie zaakceptowały takiego rozwiązania. Białowieża w ogóle nie podjęła tego tematu.
W zamian za przyjęcie planu ministerialnego resort środowiska oferował gminom aż 75 mln zł na wprowadzanie rozwiązań proekologicznych. Z Lasami Państwowymi ustalił też, że zatrudnienie na terenie lasów nie zmniejszy się, …


Kolejna gmina przeciw powiększeniu BPN

W ubiegłym tygodniu gmina Narewka, a teraz także Hajnówka odrzuciła projekt ministerialny dotyczący poszerzenia zasięgu Białowieskiego Parku Narodowego.
Głosowanie rady gminy zakończyło się zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami. Nie ma zgody na to, by Białowieski Park Narodowy swoim obszarem obejmował większą część Puszczy Białowieskiej. Mieszkańcy terenów, o które toczy się bój, obawiają się, że większa ochrona przyrody będzie przyczyną redukcji etatów oraz …


Białystok nie będzie Europejską Stolicą Kultury

Po wczorajszej decyzji komisji ESK już wiadomo, że Białystok nie przeszedł do kolejnego etapu starań o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Inne miasta polskie okazałe się lepsze w tym wyścigu.
Do kolejnet tury zakwalifikowały się Warszawa, Lublin, Gdańsk, Katowice i Wrocław. Jedno z tych miast razem z jednym z miast hiszpańskich w 2016 roku będzie Europejską Stolicą Kultury. Taki werdykt wczoraj …


Narewka nie godzi sie na powiększenie Białowieskiego Parku Narodowego

Działania ekologów mają na celu poszerzenie terytorium Białowieskiego Parku Narodowego. Ze względu na to, że obszar Puszczy Białowieskiej jest ostatnim w Europie tak dziewiczym, nieskażonym przez człowieka skrawkiem natury, chcą by był on objęty pełną ochroną. Nie godzi się jednak na to gmina Narewka.
Radni na ostatnim posiedzeniu definitywnie odrzucili projekt większej ochrony puszczy. Swoją decyzję uzasadniają troską o mieszkańców gminy, …