Białystok – najwyższa jakość życia

Białystok - najwyższa jakość życiaNie Warszawa, nie Kraków, nie Wrocław, a właśnie Białystok to miasto, w którym ludziom żyje się najlepiej. Tak wynika z raportu dotyczącego rozwoju największych polskich miast oraz jakości życia ich mieszkańców.

Raport sporządziła firma audytorsko-doradcza PwC (kiedyś PricewaterhouseCoopers), która od lat zajmuje się takimi badaniami. Ostatnie przeprowadziła w 2005 roku. Najnowszy raport dotyczy więc okresu 2006-2010. Ostatnie pięciolecie dla polskich miast było prawdziwą huśtawką. Najpierw duży zastrzyk gotówki, jakie umozliwiały fundusze unijne, później gwałtowny kryzys finansowy, który zburzył stabilizację, jaką osiągnęła polska gospodarka. Mimo tego, niektóre miasta Plski, w tym Białystok, po tych pięciu latach są na dużym plusie. Ranking uwzględnia 11 miast: Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawę, Wrocław.

Wśród nich stolica Podlasia jest największym zaskoczeniem. Pod zględem jakości życia przezwyciężyła Warszawę, Wrocław czy Kraków i naprawdę sobie na to zasłużyła. Przy ocenianiu miast brane były bowiem pod uwagę różne aspekty. M.in. atrakcyjność inwestycyjna, możliwości edukacyjne, zakres usług społecznych, zarobki mieszkańców, stopa bezrobocia, stan środowiska natuuralnego, stabilizacja budżetowa. Okazuje się, że Białystok w dużym stopniu spełnia te założenia.

Na wysoką jakość życia w Białymstoku wpływają bowiem niskie koszty utrzymania, największa w kraju dostępność lekarzy specjalistów, wysoki poziom usług medycznych czy rewelacyjny stan środowiska naturalnego i dbałość o ekologię. Ludziom żyje się tutaj lepiej niż w zanieczyszczonej i tłocznej Warszawie. Wszystko wskazuje na to, że „Wschodzący Białystok” jest takim nie tylko na plakatach reklamowych, ale staje się takim w rzeczywistości.

Mimo tego, że miasto znalazło się na pierwszym miejscu w rankingu, ma jeszcze sprawy, nad którymi musi ostro popracować. Największą bolączką Białegostoku jest wciąż zbyt niski poziom kształcenia na uczelniach wyższych. Stolica Podlasia powinna też skupić się na rozwijaniu swojego potencjału i opracowaniu strategii przyciągania inwestorów zagranicznych.