Augustów

AugustówAugustów to przeszło trzydziestotysięczne miasto w województwie podlaskim położone trzydzieści kilometrów na południe od Suwałk. Augustów jest typowym przykładem miasta turystycznego na tych terenach.

Według legendy nazwa miasta pochodzi od imienia króla Zygmunta Augusta, który w tych okolicach spotykał się po raz pierwszy ze swoją ukochaną żoną Barbarą Radziwiłłówną. Augustów dostał prawa miejskie od króla 17 maja 1557 roku. Pierwsze wzmianki o osadzie na tych terenach sięgają już średniowiecza i plemienia Jaćwingów. Ich osadnictwu sprzyjało tutejsze ukształtowanie terenu.

Szesnasty i siedemnasty wiek to złote lata Augustowa, ponieważ miasto leżało na przecięciu wielu szlaków handlowych, a mianowicie w Augustowie zatrzymywali się podróżni zmierzający na Białoruś, Litwę, Prusy i z powrotem do Polski. Dobry czas zakończył się wraz z potopem szwedzkim i kolejnymi wojnami, jakie miały miejsce na terenie Europy aż do dziewiętnastego wieku. Kiedy utworzono Królestwo Polskie i włączono Suwalszczyznę w jego terytorium, Augustów zaczął znowu nabierać na znaczeniu. Powstały plany odbudowy miasta i co najważniejsze rozpoczęto budowę Kanału Augustowskiego, którą ukończono w 1839 roku. Celem, dla którego zbudowano kanał było pominięcie ziem Pomorza, które wtedy należały do Prusów i dostarczanie towarów do Gdańska bez konieczności płacenia im ogromnych ceł. Cały kanał ma długość 101 kilometrów i znajduje się na min 18 śluz. Jednak kolejne powstania i wojny nie pozwoliły na rozwinięcie gospodarcze, jakie dawał kanał.

Dwudziestolecie międzywojenne pozwoliło na dostrzeżenie w Augustowie świetnego miejsca wypoczynkowego w odradzającej się Polsce, a 1993 roku miasto uzyskało status uzdrowiska. Niewątpliwą atrakcją turystyczną jest samo położenie Augustowa w okolicy jezior Sajno, Rospuda, Białe, Necko, rzeki Netty, Puszczy Augustowskiej należącej do Zielonych Płuc Polski.

Zobaczyć należy wspomniany Kanał Augustowski i skorzystać z możliwości spływu kajakowego. W samym mieście godnym uwagi jest budynek, w którym gościł w 1812 roku Napoleon Bonaparte, nazywany jest on Starym Peweksem. Kolejne zabytki to Bazylika, Hotel Hetman, cmentarz żydowski. Skorzystać też wypada z kuracji leczniczych, jakie są tu oferowane w sanatoriach i ośrodkach SPA. Leczone są w Augustowie choroby reumatoidalne, ortopedyczne, oddechowe. W okolicach Augustowa wydobywa się borowinę, która ma właściwości lecznicze i która w uzdrowiskach jest stosowana, jako jeden z etapów w leczeniu wielu chorób przewlekłych.