„Zielone” projekty finansowane z unijnej kasy

Zielone projekty za pieniądze z unijnej kasyNa Podlasiu o ekologię dba się jak nigdzie indziej w Polsce. Dlatego właśnie tu kładzie się największy nacisk na działanie zgodne z naturą lub takie, które jak najmniej jej szkodzi. Udowadnia to kolejna akcja tworzenia nowych miejsc pracy m.in. w firmach zajmujących się energią odnawialną.

Inicjatywa jest jak najbardziej słuszna. W jej realizacji z pewnością pomogą pieniądze unijne pochodzące z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego – taką informację potwierdził Podlaski Urząd Marszałkowski. Dotacje unijne stanowić będą ponad  30 proc. całych nakładów finansowych na ten cel. Ich wartość to 42 mln zł, wchodzące w skład 104 milionów, które będą musiały wyłożyć podlaskie firmy.

Dzięki dofinansowaniu z Unii Podlasie w rejonach Suwalszczyzny wzbogaci się o 320 nowych miejsc pracy. Większość z nich zasili branżę energetyczną i drzewną. Jednym z największych „zielonych” projektów ma być elektrownia wiatrowa, kolejnym produkcja ekologicznego brykietu.