Białowiescy przewodnicy wykształceni dzięki Unii Europejskiej

Kurs na przewodnika Białowieskiego Parku NarodowegoDo Białowieskiego Parku Narodowego i jego Obszaru Ochrony Ścisłej turyści mogą wejść tylko pod opieką licencjonowanego przewodnika. Upoważnienia do oprowadzania gości wydaje sam BPN. W tym sezonie pracę rozpoczęli też piloci, którzy zdobyli niezbędną wiedzę w trakcie kursu finansowanego z pieniędzy unijnych.

Jeszcze w ubiegłym roku władze gminy Białowieża podjęli odpowiednie kroki, by zorganizować szkolenie na przewodników, na których było duże zapotrzebowanie. Ponieważ z własnych środków gmina nie wyszkoliłaby wszystkich chętnych, postarała się o pieniądze z unijnego programu operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt zyskał uznanie i na konto gminy wpłynęło 50 tys. zł.

Dzięki nim kursanci, którymi mogli być tylko mieszkańcy gminy, spędzili całą zimę na fachowych szkoleniach. Mieli zajęcia z historii regionu, walorów geograficznych i z etnografii. Żeby nauka przynosiła lepsze efekty, część spotkań odbywało się w terenie. Uczyli się też jak ciekawie przekazać zdobytą już obszerną wiedzę turystom.

Potwierdzeniem ich kwalifikacji był państwowy egzamin przed komisją z Urzędu Marszałkowskiego, który odbył się w maju. Ci, którzy go zdali otrzymali licencję przewodnika i teraz można spotkać ich w Białowieskim Parku Narodowym.